Prawo ITPrawo nowych technologii

Czy Twoja  SI  spełnia normy unijne ? Jak to ocenić.

 Jeśli czytałeś mój poprzedni wpis, to wiesz, że  Unia Europejska   jest zainteresowana  stworzeniem  jakichś wspólnych etycznych,  organizacyjnych i prawnych  ram rozwoju  i wdrożenia sztucznej inteligencji, aczkolwiek okazuje to zainteresowanie w dość dziwaczny sposób.   Na specyficznych wytycznych  dotyczących wdrożenia  SI godnej zaufania się nie skończyło.  Grupa Ekspertów Wysokiego Szczebla ds. Sztucznej Inteligencji  pracuje obecnie nad pilotażowym projektem praktycznej check- listy  (listy kontrolnej) dzięki której ocenisz czy Twoja SI spełnia  normy unijne. 

 

 

jak ocenisz czy Twoja SI spełnia normy unijne?
Jak ocenisz czy Twoja SI spełnia normy unijne czyli czy leci z nami pilot?

 

 

 

 

 

OCENISZ CZY TWOJA SI SPEŁNIA NORMY UNIJNE DZIĘKI LIŚCIE KONTROLNEJ ?

 

 

 

 

  

 

 

Stworzona przez Grupa Ekspertów Wysokiego Szczebla ds.  SI lista kontrolna liczy sobie 130 (sto trzydzieści) punktów i  jest dostępna we wszystkich językach  UE, w tym po polsku. Lista jest  po prostu częścią wytycznych w zakresie  etyki dotyczących godnej zaufania sztucznej inteligencji, o których pisałam  już w poprzednim wpisie dotyczącym  zasad wdrażania SI w Unii Europejskiej.  

Jak podaje Grupa Ekspertów:

Lista kontrolna oceny ma na celu zapewnienie specjalistom w dziedzinie SI wskazań dotyczących procesu rozwoju, wdrażania i stosowania  godnej zaufania sztucznej inteligencji ”.

Pytanie, co to konkretnie znaczy, prawda?

Żeby  było ciekawiej, Eksperci  zastrzegają już na wstępie, że dzięki liście kontrolnej nie ocenisz  czy  Twoja SI spełnia prawne normy unijne.

Pomyśl, masz 130 punktów, które musisz „odhaczyć” żeby sprawdzić czy Twoja  SI  do czegoś się nadaje, ale i tak wszystko może  być psu na budę, bo w finale okaże się, że sztuczna inteligencja łamie przepisy UE.   Gdzie w tym sens?

Poza  tym, skoro nie Grupa Ekspertów i nie ich list kontrolna,  to kto, w jaki sposób i kiedy konkretnie miałby oceniać czy wdrożenia lub rozwijanie  sztucznej inteligencji jest zgodne z prawem czy nie?  Na  to pytanie nie ma odpowiedzi.

Jak ocenisz czy Twoja SI spełnia normy unijne:check -lista

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LISTA, KTÓRA NIE JEST LISTĄ I SPRAWDZA WYMOGI PRAWNE

 

 

 A może jednak częściowo jest, bo : po pierwsze  lista kontrolna tak naprawdę nie jest listą, a po  drugie sprawdza wymogi prawne wdrożenia i stosowania SI. Nie wszystkie, ale jednak.

Czym zatem  jest lista kontrolna? Na pewno  nie prostą listą do odhaczania „spełnia – nie spełnia wymogu X”. Lista to tak naprawdę 130 pytań, które ściśle bazują na zasadach wdrożenia SI, o których pisałam wcześniej

Tak naprawdę, każda z zasad wdrożenia SI w UE  została po prostu  „przetworzona” na pytania w liście kontrolnej.    Lista nie jest wyczerpująca, ale i  tak dość długa. I co  tu kryć, trudna i do zastosowanie i do oceny czy  faktycznie SI spełnia jej wymogi.

Pamiętaj, że jeśli chodzi o sztuczną inteligencję, to poruszamy się po omacku.  I  twórcy i wdrażający, i państwa, i potencjalne ograny nadzorcze, i  wreszcie ustawodawcy.  Nikt nie wie co z tego tak  naprawdę wyjdzie i w jakim kierunku pójdziemy.

Oczywiście, to cholernie ekscytujące,  bo  poruszamy się po nieznanych wodach.  No,  jak co  najmniej Kolumb.

Druga strona medalu jest taka, że to bardzo niebezpiecznie dla twórców i wdrażających SI.  Dlaczego? Bo moim zdaniem   w obecnym stanie prawnym  dość łatwo będzie zarzucić, że dana sztuczna inteligencja łamie przepisy albo nie spełnia jakichś wymogów pranych. Pamiętaj, że obecnie prawo jest tworzone przez ludzi, dla ludzi.  Pytanie brzmi czy i jak uda nam się przezwyciężyć to ograniczenie w stosunku do SI. Zwłaszcza tej zaawansowanej i samouczącej.  A może się okaże, że to….wcale nie jest  ograniczenie?

Wracając do listy kontrolnej,  spora część pytań  koncentruje się na  tym czy Twoja SI spełnia wymogi praw podstawowych UE ( w uproszczeniu to takie unijne prawa człowieka) oraz przepisów o ochronie danych osobowych. Czyli żeby wdrożyć albo rozwinąć sztuczną inteligencję ocenisz czy spełnia unijne normy i przepisy w co najmniej  tych dwóch obszarach.  Wniosek?  No  jednak  nie jest do końca tak, że lista kontrolna nie sprawdza czy SI jest zgodna z prawem czy nie.

 

Sztuczna inteligencja to wyzwanie

 

 

 

 

 

 

 

 

JAK OCENISZ CZY TWOJA SI SPEŁNIA NORMY UNIJNE: PILOTAŻ

 

 

 

 

 

 

 

Lista kontrolna jest obecnie w fazie pilotażu i pierwszych efektów można się spodziewać na początku 2020r.

Grupa Ekspertów działa dwutorowo. Przede wszystkim zaprosiła do  sprawdzenia jak lista  kontrolna oceny SI  działa w praktyce  wszystkich, czyli można się było zarejestrować  i uczestniczyć w badaniu.  W  tej części  pilotażowego wdrażania listy kontrolnej oceny sztucznej inteligencji wzięło udział  kilkaset firm i osób. Przy czym żeby się zarejestrować do udziału, niekoniecznie musiałeś być obywatelem UE albo firmą z siedzibą w UE.   Obecnie rejestracja jest już zamknięta, a efekty programu pilotażowego  unijna Grupa Ekspertów ma zaprezentować z początkiem 2020r. Dokładna data nie jest jeszcze znana.

Od siebie dodam  tylko tyle, że  jak dla mnie firmy z Polski i w ogóle Europy Centralnej, jakoś  nie zainteresowały się programem pilotażowym. Wielka szkoda.

Jeśli nie jesteś zainteresowany teraz, to  efekt będzie taki, że w przyszłości ocenisz czy Twoja SI spełnia normy  unijne  na podstawie listy kontrolnej,  której  w ogóle nie współtworzyłeś.  

 

 

 

 

 

Hier bitte nicht!
Przyznaję się! Tutaj testuję Twoje granice poczucia humoru 🙂 Swoje również. 

 

 

 

 

JAK OCENISZ CZY TWOJA SI SPEŁNIA NORMY UNIJNE: CZEGO SIĘ SPODZIEWAĆ. ZNAKI OSTRZEGAWCZE.

 

Sam „otwarty” proces pilotażowy  to nie wszystko.  Równolegle, Grupa Ekspertów zwróciła się do „reprezentatywnej  grupy”   z sektora prywatnego i publicznego zainteresowanej  wdrożeniem i  udoskonaleniem sztucznej inteligencji  z prośbą o przetestowanie listy kontrolnej.

Oficjalnie pomył jest tak, że  lista kontrolna oceny SI zostanie zmieniona na początku 2020r.  w zależności od tego  jaką informację zwrotną dostanie Grupa Ekspertów w programie pilotażowym. Z otwartej rejestracji jak i od „ reprezentatywnej grupy” firm. Niestety nie wiadomo  do końca czy informacje z obu źródeł będą miały tę samą wagę w oczach ekspertów. Poza  tym zwracam uwagę na sam skład grupy 52 ekspertów. Jeśli się wczytasz, dojdziesz do wniosku, że  eksperci pochodzą głównie z krajów skandynawskich, Niemiec oraz Francji. Pozostali członkowie  UE są reprezentowani marginalnie. Na przykład Europę Centralną reprezentuje  bodajże jedyny przedstawiciel i jest nim Polak. Były ekspert Ministerstwa Cyfryzacji. To o wiele za mało    jeśli chodzi o różnorodność. Poza tym,   o wiele za mało na Polskę- kraj uchodzący za  istne zagłębie informatyczne Unii Europejskiej. Warto się nad  tym zastanowić.

I warto poczekać na efekty programu pilotażowego. Zobaczymy jak, i czy w ogóle, lista kontrolna  się zmieni na początku 2020r.  

Bo, to, że UE będzie próbowała możliwie najdokładniej  kontrolować proces wdrożenia i udoskonalenie SI  to pewne moim zdaniem. Przynajmniej na początku.

Pozdrawiam, Prawstoria

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button