Prawo ITPrawo nowych technologiiPrawo pracyUE i prawo międzynarodowe

Jaki zawód wybrać w przyszłości ze sztuczną inteligencją?

Ostatnio pisałam o  tym jak  powinno się zmienić prawo pracy żeby w ogóle nadążyć za  pracownikiem przyszłości. Teraz pora na konkret czyli Jaki zawód wybrać w przyszłości ze sztuczną inteligencją. Za 5, 10,15 lat , w miarę jak AI i postęp automatyzacji  w ogóle będą już bardzo obecne w Twoim i moim życiu. Oczywiście zakładam optymistycznie, że dożyjemy.  

 

Jaki zawód wybrać w przyszłości ze sztuczną inteligencją - ten wybór jest bardzo ważny
Praca ramię w ramię ze sztuczną inteligencją zupełnie zmieni nasze podejście do wyboru zawodu.

 

PRZYSZŁOŚĆ ZE SZTUCZNĄ INTELIGENCJĄ TO PRZYSZŁOŚĆ ZAWODÓW USŁUGOWYCH

 

Z  prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością można powiedzieć, że przyszłość  ze sztuczną inteligencją w tle oznacza koniec  producentów.  Większość zawodów rzemieślniczych, rolniczych i w  ogóle „wytwórców”  rozpłynie się w niebycie.  AI spokojnie ich zastąpi.  Rynek pracy przyszłości, to rynek  usług.  Czy Ci się to podoba, czy nie przyszłość należy  do „tych, co nic nie robią i niczego nie produkują”.

Ten trend jest  już teraz widoczny. Wystarczy spojrzeć na przykład na prognozy amerykańskiego Departamentu Pracy dotyczące struktury zatrudnienia do 2026r.

Czyli jeśli pytasz jaki zawód wybrać w przyszłości ze sztuczną inteligencją, to pierwsza wskazówka jest  taka:  lepiej specjalizować się w  usługach.

W porządku, ale warto wiedzieć  na jakie usługi będzie szczególne zapotrzebowanie.

 

 

Zwodu przyszłości to pielęgniarka/pielęgniarz i wszelkie formy opieki medyczno-psychologiczno-życiowej. Dla lekarzy prognozy nie są jednak tak różowe.
Zawody w przyszłości z AI to na pewno pielęgniarka/pielęgniarz i wszelkie formy opieki medyczno-psychologiczno-życiowej. Dla lekarzy prognozy nie są jednak tak różowe, bo ich akurat sztuczna inteligencja może do pewnego stopnia z powodzeniem zastąpić.

 

 

 

 

JAKI ZAWÓD WYBRAĆ W PRZYSZŁOŚCI: ROZWÓJ AI CZYLI CZAS OPIEKUNÓW 

 

 

Po pierwsze,  będziemy żyć coraz dłużej.  Długość życia jest  powiązana z  poziomem  rozwoju technicznego. Generalnie im bardziej zaawansowana cywilizacyjnie  i technicznie  gospodarka, tym dłuższe życie.  Według badań  naukowców z Imperial College of London, opublikowanych w 2017r. w medycznym czasopiśmie „The Lancet”, przeciętna długość życia  wzrośnie w 2030r. o ok. 20 lat w stosunku do tego co  obecnie.  To oznacza, że  średnio  i panie i panowie urodzeni w 2030 r. będą żyć ok. 100 lat (słownie stu).  Tak, przebijemy barierę  90 lat i do tego mówimy tylko o ŚREDNIEJ długości życia. Już teraz wielu ekspertów twierdzi, że człowiek może spokojnie żyć 120, a nawet 150 lat! 

Dodam, że w badaniach naukowcy  wzięli pod uwagę 35 najbardziej rozwiniętych państw na świecie.  Polska jest  oczywiście jednym z nich.

W praktyce oznacza to, że jedną z  odpowiedzi  na pytanie jaki zawód wybrać w przyszłości ze sztuczną inteligencją  jest: wszystkie usługi związane z opieką nad osobami starszymi.  Od przeróżnych asystentów osób starszych i opiekunek, po wyspecjalizowanych  psychologów czy  pomoce medyczne. 

 

 

JAKI ZAWÓD WYBRAĆ W PRZYSZŁOŚCI ZE SZTUCZNĄ INTELIGENCJĄ ?  TŁUMACZ, OCZYWIŚCIE

 

 

Jeśli jest  jakaś dziedzina w której sztucznej inteligencji będzie cholernie trudno  zastąpić ludzi, to  jest nią  tłumaczenie z jednego języka na inny.  Dlaczego?  Ano dlatego, że  nie ma niczego bardziej ludzkiego niż język. 

Pomyśl. Przecież to jest forma porozumiewania wymyślona  i  udoskonalana  wyłącznie przez nas. Język tworzą ludzie i dostosowują go do unikalnych  potrzeb naszego gatunku.

Języki są płynne, ciągle się zmieniają. Do  tego są  pełne niuansów, smaczków i naleciałości  historycznych.   A na dodatek  ludzie mają jeszcze poczucie humoru i wiedzą co to ironia.

Jeśli Cię nie przekonałam, to  pomyśl  jak  trudno przełożyć, na  przykład koreański, polskie „poszły  konie po betonie” albo banalne „pierogi  ugotowałam”.   Oczywiście musisz to zrobić tak, żeby Koreańczyk  zrozumiał i jednocześnie oddać jak najdokładniej to, co chcesz powiedzieć.  Zastanów się na przykład czy statystyczny Koreańczyk wie co to polskie pierogi.  A jeszcze teraz dodatkowa trudność: oba zdania są osadzone w jakimś ironicznych kontekście. Taki żarcik.

Rozumiesz, o co chodzi? Nie bez powodu wszystkie  automatyczne translatory są ciągle tak beznadziejne.

 

 

jaki zawód wybrać w przyszłości

 

 

 

 

PROJEKTANT SZTUCZNEJ  INTELIGENCJI

 

 

Zanim  sztuczna inteligencja  zacznie się sama rozwijać, ktoś będzie musiał ją  projektować.  Ulepszać ją, rozwijać, a  wreszcie  być może w jakimś  zakresie nadzorować  poczynania sztucznej inteligencji  nawet  kiedy  już  sama zacznie się uczyć.   Czyli   projektant AI, to  naturalna odpowiedź na wątpliwość jaki zwód wybrać w przyszłości ze sztuczną inteligencją.

 

SPECJALISTA OD CYBER-BEZPIECZEŃSTWA  TO RÓWNIEŻ BĘDZIE TO

 

 

Im  bardziej cyfrowe środowisko, tym  większe pole do popisu dla hakerów.  Włamania do autonomicznych  samochodów,  samo sterowalnych dronów, przejęcie  baz danych dokumentacji medycznej: czy to dla okupu (oczywiście w bitcoinach) czy dla szantażu.  Pomyśl jak cenną informacją  może być dla kogoś na przykład fakt, że prezes firmy X  ma pierwsze stadium nowotworu.

Moim zdaniem  przed specjalistami od cyberbezpieczeństwa   naprawdę świetlana przyszłość.  Co więcej, być może będą korzystać w swojej pracy z  pomocy sztucznej inteligencji albo nawet
„trenować” AI w walce z cyberzagrożeniami i zaczną ewoluować w kierunku wyspecjalizowanych projektantów AI.

 

 

ZAWÓD PRZYSZŁOŚCI  TO TEŻ SPECJALIŚCI OD  RELACJI  CZŁOWIEK -AI

 

 

Jakoś trzeba będzie się nauczyć  pracować w nowym, zautomatyzowanym świecie.  Autentyczna praca ramię w ramię ze sztuczną  inteligencją będzie dla większości ludzi  bardzo trudna.  Po prostu nie jesteśmy przygotowani  na  bliską  współpracę z maszynami.  Będę szczera, większość pracowników ledwo, ledwo dogaduje się z kolegami-ludźmi, a co  dopiero z kolegami – programami czy kolegami- AI. 

Jak  tu z taką sztuczną inteligencją poplotkować w przerwie na kawę?

W drugą stronę, to może być równie trudne.  Wydaje się całkiem sensowne i zrozumiałe, że  obie strony będą potrzebować pomocy. Kto wie, może  dzięki temu rozwiną się zupełnie nowe dziedziny psychologii?

 

 

 

narzędzia przeszłości czyli jaki zawód wybrać w przyszłości

 

 

 

JAKI ZAWÓD WYBRAĆ W PRZYSZŁOŚCI ZE SZTUCZNĄ INTELIGENCJĄ: 5 PROPOZYCJI

 

  • Fizjoterapeuta, psycholog, asystent zdrowia, pielęgniarka/pielęgniarz

 

 

Powody czemu akurat te zawody  wskazałam wyżej.  Tutaj tylko jedna uwaga. Nie mam dobrych wieści dla lekarzy. Wszystko wskazuje na to, że w przyszłości  będzie ich  potrzeba mniej. Eksperci wróżą  ogromną przyszłość   wszelkiej maści chatbotom medycznym i oprogramowaniu do samo-diagnozowania.   Za to przed pielęgniarkami  przyszłość świetlana. Czemu? Starsi ludzie  będą wymagali długiej, być może nawet całodobowej opieki i towarzystwa.  To coś zupełnie innego niż wizyta  u lekarza  czy nawet  dwutygodniowy pobyt w szpitalu. Chodzi o  rozmowę i interakcję z drugim człowiekiem.  Bardzo dużo czasu  upłynie nim AI będzie mogła zastąpić nas  w tej dziedzinie.

  • Cyfrowy detektyw albo detektyw danych

 

Zawód dla fanów kryminałów i zagadek.    W przyszłości  możemy potrzebować specjalistów zdolnych do dyskretnego lub mniej dyskretnego  spenetrowania  sieci czy baz danych. Po to żeby tropić cyfrowych lub analogowych, że tak powiem, przestępców. Ale też po to żeby znaleźć najlepszego kandydata na pracownika czy  wytropić zdradę współmałżonka. Tropiciele informacji skrywanych sieci i big data to jeden z zawodów przyszłości.

 

  • Przedstawiciel handlowy sztucznej inteligencji

 

O sztuce sprzedaży napisano  już całe tomy. Nikt tak do końca nie wie czemu  coś kupujemy i czemu akurat to.   Wszystko wskazuje na to, że  kupujemy emocjami a nie rozumem.  Dlatego miną jeszcze długie lata zanim do bólu logiczna sztuczna inteligencja będzie potrafiła sprzedać się sama.   Jeśli pracujesz w sprzedaży, PRze  albo po prostu lubisz sprzedawać – zawód  przedstawiciela handlowego sztucznej inteligencji będzie   jest dla Ciebie w sam raz.

 

 

  • Operator floty dronów albo autonomicznych samochodów

 

Nawet jeśli przesyłki będą nam dostarczać wyłącznie autonomiczne drony, a taksówki i samochody służbowe  zastąpią samo sterowalne  auta, wciąż  będzie potrzebny ktoś, kto tę flotę nadzoruje i kontroluje. Czy na pewno będziemy kiedyś gotowi na to, żeby AI kontrolowała sam siebie albo inne sztuczne inteligencje bez  naszego udziału?

 

  • Inżynier utrzymania miasta, autostrady, lotniska,  gminy

 

 

Miasta, wsie i w ogóle cała infrastruktura czy to miasta, gminy czy zgoła  państwa  będzie podlegała  coraz większej automatyzacji.   Ktoś będzie musiał  naprawiać oprogramowanie czy maszyny kontrolujące dajmy na to   ciśnienie wody w wodociągach albo bramki i nawierzchnię autostrady.  Albo naprawi osobiście albo wyśle na naprawy ludzkiego technika czy  nawet inną maszynę.

I co Ty na to? Jaki zawód wybierzesz?

 

Pozdrawiam, Prawstoria

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button